تبلیغات
Online User ایران شناسی - جاذبه های گردشگری مناطق جنگی
"This weblog of history and spectacular location Iranian cities has occurred"
تاریخ : دوشنبه 5 اسفند 1392
نویسنده : bahram bayat

استان های مرزی غرب و جنوب ایران كه در دوران دفاع مقدس صحنه رشادت های دلیرمردان این سرزمین بودند ، علاوه بر دیدنی های طبیعی و تاریخی ، آثار زیادی از این رشادت ها را در خود جای داده اند كه می تواند برای گردشگران و مسافران نوروزی پر جاذبه باشد.

http://img.irna.ir/1392/13920623/80814638/80814638-4895779.jpg

بسیاری از مردم همه ساله در قالب كاروان های راهیان نور برای زیارت محل عروج شهدای دفاع مقدس از مناطق جنوب و غرب كشور دیدن می كنند ، اما آب و هوای گرم و بهاری این مناطق در كنار بازدید از عرصه های هنرنمایی شیران ایران زمین در ایام نوروز صفای دیگری دارد.

استان های خوزستان ، ایلام ، كرمانشاه و كردستان از جمله استان های درگیر در هشت سال دفاع مقدس ایران و عراق بودند ؛ به همین دلیل مناطق جنگی و آثار زیادی از رشادت های رزمندگان ، ایثارگران و شهیدان در این استان ها به یادگار مانده است.

شلمچه ، طلائیه ، دهلاویه ، هویزه ، فتح المبین ، ‌فكه ، تنگه چزابه ، اروندكنار ، پایگاه زید ، پادگان دو كوهه ، پادگان گلف ، مسجد جامع خرمشهر و شهر خرمشهر از جمله مناطقی هستند كه جاذبه های بسیاری در حوزه گردشگری جنگ در اختیار دارند.

تنگه چزابه

تنگه مهم چزابه در شمال غربی بستان و در مسیر جاده ای كه از مرز به طرف بستان كشیده شده بین تپه های رملی و هورالهویزه قرار دارد كه دو جاده نظامی در دو سوی آن قرار دارد ؛ جاده ای در خاك ایران كه چزابه را به فكه متصل می‌كند و جاده دیگری كه به شهر العماره عراق متصل می شود.

دهانه این تنگه یك و نیم كیلومتر است و به همین دلیل از جنبه نظامی ، بسیار مهم و استراتژیك است. تنگه چزابه یكی از پنج معبر اصلی هجوم ارتش عراق در ابتدای جنگ به خوزستان بود كه در عملیات طریق القدس با رمز یا حسین بن علی (ع) در آذر سال 1361 از اشغال دشمن بعثی آزاد شد.

اروندكنار

یكی از بخش های شبه جزیره آبادان است كه در 48 كیلومتری جنوب شرق آبادان و در انتهای جاده آبادان - اروندكنار واقع شده است. این منطقه شاهد یكی از موفق ترین و بزرگترین نبردهای دوران دفاع مقدس است.

در عملیات والفجر 8 غواصان خط ‌شكن شبانه از اروندرود گذشته ، خط دشمن را شكسته و موفق به آزاد سازی منطقه فاو شدند كه این عملیات ، ضربه مهلكی بر ارتش بعث عراق وارد كرد و در معادلات منطقه ای و جهانی و روند پایان جنگ تاثیر بسیار داشت.

پاسگاه زید

وقتی در جاده اهواز خرمشهر از ایستگاه حسینیه به سمت غرب (جاده شهید كاظمی) برویم پس از طی مسافتی به مزار تعدادی از شهدای گمنام عملیات رمضان می رسیم كه پاسگاه زید نام دارد.

منطقه زید و ایستگاه حسینیه از محورهای مهم هجوم دشمن به خوزستان بود كه عراق از این طریق به جاده اهواز - خرمشهر دست یافت. این منطقه یكی از محورهای مهم عملیات های بزرگی مانند بیت المقدس و كربلای 4 و 5 بوده است.

پادگان دو كوهه

این پادگان در فاصله هفت كیلومتری شمال شهر اندیمشك و 160 كیلومتری شهر اهواز قرار دارد.

پادگان دوكوهه قبل از انقلاب به عنوان یكی از بزرگترین پادگان های ارتش بود كه در اختیار یكی از تیپ های لشگر 92 زرهی ارتش قرار داشت اما بعد از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی در شهریورماه سال 1359 و در نتیجه افزایش تعداد یگان های نظامی سپاه ، با توجه به موقعیت مناسب آن مورد توجه مسوولین نظامی قرار گرفت و اولین بار به صورت جدی قبل از عملیات فتح المبین به عنوان عقبه نیروها مورد توجه قرار گرفت.

دو كوهه ، عقبه عملیات فتح المبین بود و در طول دوران دفاع مقدس میزبان نیروها از لشگرهای متفاوت و به ویژه لشگر حضرت رسول(ص) از تهران بود.

این مكان محل استقرار سرداران شهید همچون "احمد متوسلیان" ، "ابراهیم همت" ، "رضا چراغی" ، "عباس كریمی" ، "رضا دستواره" ، "محسن وزوایی" و بسیاری از رزمندگان اسلام بوده است.

پادگان گلف (منتظران شهادت)

ستاد عملیات جنوب یا پایگاه منتظران شهادت در اهواز ، در دوران دفاع مقدس به عنوان مركز فرماندهی جنگ ، محورهای عملیاتی خوزستان را اداره می كرد.

این ستاد در سال 1359 فعال شد. تشكیل اتاق جنگ و فعال شدن اطلاعات و عملیات ، اعزام نیرو تشكیل واحدهای جنگ و حضور مسوولین نظام از مشخصات اصلی پادگان منتظران شهادت (گلف) بوده است. گلف تا پایان جنگ به عنوان پایگاه فرماندهی و هدایت جنگ مورد استفاده قرار می گرفت.

مسجد جامع خرمشهر

مسجد جامع خرمشهر كه نماد مقاومت خرمشهر شناخته می شود در طول 24 روز مقاومت ، مركز فرماندهی و ستاد نیروهای مردمی بود و همه هماهنگی ها از جمله تبادل اخبار ، تجهیز ، تسلیح و آموزش رزمندگان ، مداوای اورژانسی مجروحین و نگهداری موقت شهدا ، همگی در مسجد جامع صورت می پذیرفت.

سایر مساجد و حسینیه های شهر نیز پایگاه های فرعی بودند كه از مسجد جامع هدایت می شدند.

مسجد جامع با وجود آنكه از آغاز جنگ در زیر آتش موثر دشمن قرار داشت و از 24 فروردین سال 1359چندین بار در آستانه سقوط قرار گرفت اما تا آخرین روز ، مقاوم باقی ماند و حتی پس از سقوط پل خرمشهر كه تنها راه ارتباطی به خرمشهر بود ، پناهگاه نیروهایی بود كه هنوز در شهر باقی مانده بودند.

اما آنگاه كه آخرین مدافعان به آب زدند و از كارون گذشتند مسجد جامع نیز خاموش شد تا در سوم خرداد 1361 شاهد اشك شوق و شادی توام با سجده شكر رزمندگان اسلام شود ، آنجا كه امام خمینی (ره) فرمود خرمشهر را خدا آزاد كرد.

خرمشهر

شاید بزرگترین افتخار خرمشهر این باشد كه 35 روز با تكیه بر شانه های استوار زنان ، نوجوانان و مردان برومندی كه آنان را در دامان خویش پرورش داده بود، مقاوم و استوار در برابر خیل تهاجمات ایستادگی كرد و البته در راس این افتخارات ، عملیات بیت المقدس قرار دارد كه منجر به آزادی خرمشهر شد.

این شهر مهم استراتژیك مرزی 6 هزار و 500 كیلومتر مربع مساحت دارد. خرمشهر از شمال به اهواز ، از شرق به بندر ماهشهر ، از جنوب به آبادان و از غرب به مرز ایران و عراق محدود است و در زمان وقوع انقلاب اسلامی در سال 1357 حدود 220 هزار نفر جمعیت داشت.

خرمشهر در طول تاریخ خود چهار بار اشغال شد كه دو بار آن با اتكا به بیگانگان و یا در برابر واگذاری بخشی از سرزمین ایران به وطن بازگشت اما در آخرین بار، بدون پشتیبانی بیگانگان و بدون واگذاری حتی یك وجب از خاك كشور به میهن بازگشت.

خرمشهر از بعدازظهر روز 21 شهریور سال 1359 زیر آتش سنگین ارتش عراق قرار گرفت. یگان های دشمن در این منطقه تهاجم خود را از سه محور آغاز كردند :

از جنوب ایستگاه حسینیه برای بستن جاده اهواز - خرمشهر و از سمت شمال و غرب خرمشهر برای دستیابی به دروازه شهر موسوم به پلیس راه دشمن با اجرای آتش سنگین و هجوم قوای رزهی به سمت خرمشهر و محاصره آن طرح ریزی كرده بود كه هماهنگ با برنامه اشغال سه روزه استان خوزستان ، خرمشهر را نیز به اشغال درآورد.

ولی با مقاومت حماسی مدافعان خرمشهر نه تنها دشمن در اشغال خوزستان ناكام ماند بلكه با تحمل خسارات و تلفات بسیار ، بعد از 24 روز جنگ و گریز تنها توانست بخش غربی خرمشهر را تصرف كند.

برای آزادسازی منطقه وسیع جنوب غربی اهواز ، عملیات بیت المقدس از دهم اسفندماه سال 1361 آغاز شد كه در نهایت در مرحله چهارم عملیات و در روز دوم اردیبهشت ماه سال 1361 خرمشهر آزاد شد.

در روزهای پایانی جنگ و پس از پذیرش قطعنامه 598 از طرف ایران ، ارتش عراق كه هیچگاه دست از خوی تجاوزكارانه خود برنداشته بود با تعدادی از لشگرهای خود در روز 21 شهریورماه 1367 در تهاجمی دیگر خود را به جاده اهواز - خرمشهر رساند و 30 كیلومتر از این جاده را اشغال كرد.

در حالی كه خرمشهر در خطر محاصره و اشغال مجدد قرار گرفته بود با پیام هشدار دهنده امام خمینی (ره) و یا حضور سپاه و انبوه نیروهای بسیجی و مردمی در این منطقه ، در سه روز درگیری و مقاومت ، دشمن عقب رانده شد.

حتی فرماندهان برای حمله مجدد و آزادسازی بصره نیز اعلام آمادگی كردند كه حضرت امام فرمودند ما بر پیمانی كه بسته ایم استواریم.
موضوعات مرتبط: آشنایی با استان ها , ایلام , خوزستان , دیدنی های ایران ,
آخرین مطالب