تبلیغات
Online User ایران شناسی - حمام تاریخی عدل اردبیل
"This weblog of history and spectacular location Iranian cities has occurred"
تاریخ : یکشنبه 4 اسفند 1392
نویسنده : bahram bayat

این حمام در مرکز خیاو و در خیابان جنت ‌سرا در زمینی به مساحت 600 متر مربع واقع شده است . این حمام در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده و از سبک معماری بسیار جالبی برخوردار می ‌باشد .

http://www.mytravelguide.ir/wp-content/uploads/2014/02/%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D9%84-_-%D8%AD%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%B9%D8%AF%D9%84-460x275.png

بنای ساختمان از کف خیابان چند متر پائین تر می باشد و به همین علت ورودی حمام از طریق چند پله به رختکن منتهی می ‌شود . رختکن فضائی است مربعی شکل که بر روی چهار پایه استوار بوده و چهار طاق گنبدی شکل آن را پوشش داده است .

 از ویژگی ‌های جالب توجه این محوطه وجود چهار گنبد کوچکتر در چهار گوشه رختکن است که بدین ترتیب گنبد اصلی و پایه‌ های آن در داخل محوطه رختکن واقع شده و طرفین آنها باز می‌ باشد .

 حوض زیبائی نیز وسط رختکن را مزین کرده است . این رختکن از طریق فضای دیگری به داخل گرم ‌خانه راه پیدا می‌ کند و پلان گرم خانه نیز شباهت کامل به پلان رختکن دارد . در قسمت جنوب شرقی گرمخانه ، خزینه حمام قرار گرفته که متاسفانه قسمتی از آن بدلیل احداث دوش ار بین رفته است . در طرف راست درب ورودی حمام ، فضای باریک و بلندی واقع شده که در امتداد طول حمام به قسمت جنوب شرقی منتهی راه دارد و در طرف چپ درب ورودی نیز فضای دیگری وجود دارد که از طریق راهرو کوچکی به رختکن منتهی می‌ شود .

حمام تاریخی عدل مشكین شهر ، استان اردبیل در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید .

به عقیده كارشناسان میراث فرهنگی این حمام از معماری قابل توجه و منحصر بفردی برخوردار بوده و دارای دو سالن مجزاست كه هر سالن روی چهار طاق گنبدی شكل استوار شده است.

 سالن رختكن و وجود چهارگنبد كوچكتر درچهار گوشه رختكن را از ویژگی های این حمام است گنبد اصلی و پایه ‌های آن در داخل محوطه رختكن واقع شده و حوض زیبایی وسط رختكن را مزین كرده است .

پلان گرمخانه نیز شباهت كامل به پلان رختكن داشته ، اما قسمت خزینه آن به دلیل احداث دوش از بین رفته است .

هم اكنون به رغم برخی اقدامات انجام شده برای جلوگیری از تخریب این بنا بخشی از این حمام در حال تخریب بوده و بخشی دیگر نیز به محل تخلیه زباله درمانگاه مجاور حمام تبدیل شده است .

 منبع:میهمان سرا



موضوعات مرتبط: آشنایی با استان ها , اردبیل , دیدنی های ایران , گرمابه ها ,
آخرین مطالب