تبلیغات
Online User ایران شناسی - گردشگری مذهبی
"This weblog of history and spectacular location Iranian cities has occurred"
تاریخ : چهارشنبه 28 اسفند 1392
نویسنده : bahram bayat
این نوع از گردشگری یکی از رایج ترین اشکال گردشگری در سراسر جهان است که سابقه ان به قرون و اعصار گذشته مرتبط می گردد و بطور کلی شامل سفرها و بازدیدهایی می شود که اصلی ترین هدف از آنها تجربه ای مذهبی است . جاذبه های مذهبی، زیارتگاهها و اماکن مقدس هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند، تأسیسات اقامتی و پذیرایی این نوع از گردشگری مانند مسافرخانه¬ها و زائرسراها با توجه به بافت اجتماعی – فرهنگی و عقیدتی گردشگران و جامعه میزبان دارای ویژگی های خاص خود است که در هر کشوری از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد و نكته قابل توجه در این زمینه این است كه گردشگری مذهبی تنها شکل از اشکال گردشگری می باشد که بر موانع آب و هوایی غلبه می نماید. در یك تقسیم بندی كلی جاذبه های مذهبی را می توان به هشت دسته تقسیم نمود: 1- مساجد 2- امام زاده هاو بقعه ها 3- آرامگاه ها و قبور 4- تكیه ها و حسینیه های قدیمی 5- آتشكده ها و آتشگاه ها 6- صومعه ها و خانقاه ها كه هریك از این جاذبه های مذهبی می توانند دارای بعد محلی، منطقه ای، فرا منطقه ای، ملی و بین المللی باشند.

 http://tourismiran.ir/image_news/P14-080925-1-2B6E0954.jpg
با توجه به تعریف بالا، ما در این زمینه با دو دسته مختلف از گردشگران رو به رو هستیم . دسته اول كسانیكه از اماكن مقدس دین خود بازدید می كنند مانند مسلمانانی كه به زیارت اماكن مقدس خود نظیر كعبه ، عتبات عالیات و یا سایر اماكن متبركه می روند و دسته دوم كسانیكه از اماكن مقدس سایر ادیان دیدن می كنند به عنوان مثال افراد زیادی وجود دارند كه مسیحی نبوده اما از كلیساهای نقاط مختلف بازدید می كنند و یا مسیحیانی كه به دیدن معابد بودایی ها یا سایر ادیان می روند. ویژگی های سفرهای مذهبی : سفرهای مذهبی نیز همچون سایر سفرها دارای ویژگی هایی می باشند كه در زیر به چند مورد از آنها اشاره می كنیم:

http://tourismiran.ir/image_news/0P11-081002-10-1DA3A848.jpg

1- گردشگری مذهبی دارای اثرات منفی زیست محیطی، فرهنگی- اجتماعی كمتری نسبت به سایر گونه های گردشگری است كه شاید بخشی از این ویژگی به دلیل آموزه های مكاتب، ادیان و مذاهب زائران باشد و اینكه اغلب زائران افرادی آرام، اهل صلح و مطیع قانون هستند. 2- فصلی بودن سفرهای مذهبی و اینكه بسیاری از این گونه سفرها تنها در فصل های خاصی صورت می گیرند. 3-افرادی كه دست به اینگونه سفرها می زنند به دلیل اینكه بیشتر در جست و جوی معنویات می باشند زیاد تنوع طلب نبوده و اكثرا به دنبال سادگی هستند. 4- تمامی افراد از هر طبقه اجتماعی می توانند دست به اینگونه سفرها بزنند. به عبارت دیگر اینگونه سفرها مختص طبقه خاصی از اجتماع نیست.تا جایی که در بسیاری از كشورهای در حال توسعه كه گردشگری در مراحل ابتدایی خود به سر می برد ،برای بسیاری از طبقات اجتماعی، گردشگری مذهبی تنها فرصت سفر به شمار می آید. همچنین این وضعیت در جوامع متوسط و میانی كه طبقات متوسط آن از نظر مالی و از نظر اجتماعی توانایی سفرهای طولانی را ندارند بیشتر به چشم می خورد و وقت آزاد آنها اكثرا به وسیله بازدید از اماكن مذهبی و زیارتی پر می شود. 5-اكثر سفرهای مذهبی و زیارتی به صورت گروهی و جمعی و به صورت سازمان دهی شده صورت می گیرند. 6- برخی از سفرهای مذهبی از لحاظ اجرای فرامین مربوط به آن دین و یا مذهب ،حالت اجباری و یا تاكیدی به خود می گیرند كه به ناچار تمامی افراد مومن به آن دین یا مذهب مجبور به اجرای آن سفر دسته كم برای یكبار می گردند.( دقیقا نظیر آنچه در دین اسلام مبنی بر زیارت خانه خدا كه بر تمامی مسلمانان واجب است وجود دارد). 7- مراكز مذهبی و زیارتی مكان هایی را برای دیدار و ارتباط مردم از فرهنگ ها و مناطق مختلف فراهم می كنند. 8- تولید و فروش صنایع دستی قدیمی، طرح ها و تولیدات باستانی مناطق مختلف در مراكز مذهبی و زیارتی 9- گردشگری مذهبی دارای جنبه های سیاسی نیز است به طوریكه بسیاری از اماكن مذهبی متعاقبا اماكن ملی نیز به شمار می آیند و بسیاری از اماكن مذهبی برای برپایی جشن های ملی مورد استفاده قرار می گیرند.

http://tourismiran.ir/image_news/P11-081002-11-442F3E96.jpgموضوعات مرتبط: آشنایی با استان ها , آذربایجان غربی , تهران , خراسان رضوی , دیدنی های ایران , قم , یزد , امامزاده های شهر تهران ,
آخرین مطالب