تبلیغات
Online User ایران شناسی - کاخ موزه ملت
"This weblog of history and spectacular location Iranian cities has occurred"
تاریخ : سه شنبه 14 مرداد 1393
نویسنده : bahram bayat
كاخ سفید بزرگترین كاخ مجموعه 110 هكتاری سعدآباد است كه به علت رنگ سفید نمای آن به این نام شهرت یافته بود.این بنا, علاوه برآنكه اختصاص به امور اداری و تشریفاتی داشته اقامتگاه تابستانی شاه و همسرش ,فرح نیز بوده است. بنای كاخ به دستور رضاخان در سال 1310 خورشیدی آغاز گردید و در سال 1315 به پایان رسید,كاخ سفید پس از سه سال كه از اتمام آن گذشت ,به تدریج مورد بهره برداری قرار گرفت.در بنای این كاخ هنرمندان و صنعتگران فراوانی مشاركت داشته اند. نقشه كاخ از مهندس خرسندی است و محاسبات فنی آن را لئون طاطاووسیان، پپسیان و بوریس روسی انجام داده اند.
گچ بریهای ظریف و زیبای درون كاخ ,كار دستهای هنرآفرین استادانی چون غلامرضا پهلوان(استاد قزوینی) عبدالكریم شیخان,حسین كاشی و رضا ملائكه است.سنگهای مرمر سرسراها از معادن یزد و تربت حیدریه است كه استاد لرزاده آن را اجرا كرده.نمای بیرونی كاخ به سبك معماری كاخ های سلطنتی آلمان و معماری داخلی آن به سبك طرح ایرانی- بیزانس,چهارستونی با نورگیر است.پرده های بزرگ نقاشی رنگ روغن با موضوع و داستانهای شاهنامه فردوسی,اطراف نورگیر سرسرای طبقه اول را استاد حسین طاهرزاده بهزاد و شاگردان وی در سال 1320 خورشیدی به پایان رسانیدند.

http://www.sadmu.ir/Images/Topic/7115.jpg
در فاصله سال های 49-1345 ساختمان كاخ تعمیر و بازسازی شده و آذین كاران فرانسوی طبق سلیقه فرح,تزئینات داخلی كاخ را تعمیر دادند."گلخانه و زیرزمین به سالن سینما,موزه مجموعه هنری فرح ,انبار ظروف,آبدارخانه و رختشویخانه تبدیل گردید و به دستگاههای حرارتی و خنك كننده و آسانسور مجهز وپنجره های طبقه همكف با شیشه ضد گلوله پوشیده شد".كاخ سفیددر زمینی به مساحت 2164 مترمربع در دو طبقه و زیرزمین با زیربنای حدود 5000 مترمربع بنا شده است.در این طبقات 54 واحد مختلف از جمله 10 تالار بزرگ تشریفاتـــی وجـــود دارد كــه مكان پذیرایی رسمی شاه معدوم و فرح بوده است.وسیع ترین تالار كاخ,سفره خانه ایست كه به وسعت 220 مترمربع است.

كاخ سفید دارای بخشهای زیر است:

زیرزمین:موزه مجموعه هنری فرح, سالن سینما,آبدارخانه,انبار ظروف,انبار لباس و رختكن لباسشویی و تاسیسات.

طبقه همكف:سرسرای بزرگ ورودی ,اتاق محافظین,رختكن مراجعه كنندگان,تالار پذیرایی ,تالار غذاخوری كوچك یا تالار جلسات,دفتر كار شاه معدوم,دستشویی خصوصی وی,ورودی سینما و موزه هنری دفتر كار رئیس تشریفات,دفتر كار وزیر دربار,اتاق انتظار,اتاق بیلیارد و آرایشگاه اختصاصی.

http://www.sadmu.ir/Images/Topic/7123.jpg

طبقه اول: سرسرای بزرگ اصلی,سفره خانه یا تالار غذاخوری تشریفاتی,تالار تشریفات یا پذیرائی رسمی ویژه سفرا,دفتر كار فرح,تالار موسیقی وپذیرایی فرح,اتاق نشیمن خانوادگی,دو آپارتمان جداگانه و اختصاصی شاه و فرح در دو سوی سرسرا شامل خوابگاه,حمام و رختكن.

تالارهای بزرگ تشریفاتی كاخ به شیوه كاخ های اروپا در دو سده گذشته به ویژه سبك اشرافی فرانسه تزئین شده و از این روی بسیاری از آثار با ارزش هنری این كاخ از عتیقه فروشی ها و حراج های هنری فرانسه خریداری شده است.همچنین هدایای مقامات خارجی و ایرانی به دربار پهلوی بخش دیگری از این مجموعه می باشد.

آثاری كه در تزئین این كاخ به كار گرفته شده,گنجینه ای گرانبها از میراث هنری ایران و جهان می باشند.از با ارزش ترین آثار این گنجینه,فرش های نفیس و بی نظیری است كه نهایت ذوق و هنر بافندگان هنرمند ایرانی را نشان می دهد. این فرش ها به سفارش رضاخان در كارگاه های قالی بافی تبریز,ارجمند كرمان,عمواوغلی مشهد ویژه تالارها بافته شده اند.

http://www.sadmu.ir/Images/Topic/7125.jpg

بزرگترین فرش این كاخ 145 مترمربع,140رج,بافت كارگاه عمواوغلی مشهد با نقش مایه شمسه و قندیل(طرح شیخ صفی اردبیلی)زینت بخش سفره خانه است.در دو ویترین سرسرای طبقه هم كف مجموعه ای از سفالینه های ایران از هزاره چهارم پیش از میلاد تا سده هفتم هجری و اشیای نقاشی لاكی روغنی"پاپیه ماشه"شامل قلمدان, قاب آئینه جعبه و نسخه های خطی قرآن مجید,دعای كمیل,شاهنامه و دیوان حافظ مربوط به سده های 12 تا 14 هجری قمری نگهداری می شود كه جز مجموعه هنری فرح بوده است.

از دیگر آثار با ارزش این كاخ دو تابلوی سوخت بر روی چرم به سبك مینیاتور مكتب اصفهان دوره صفویه,كارگروهی از هنرمندان اصفهان در كارگاه ذوالفنون اسفرجانی است كه به رضاخان هدیه شده بود و بر دیوار اتاق انتظار طبقه هم كف نصب شده است.تابلوهای ارزنده ای اثر هنرمندان ایران و سراسر جهان مانند مارك شاگال,پل گوگن و فرشچیان زینت بخش این كاخ می باشند.قدیمی ترین پرده نقاشی رنگ و روغن این كاخ به نام نبرد لوتزن اثر آنیه لوفالكوته هنرمند سده 17 میلادی ایتالیا در دفتر كار شاه است.

پوشش دیوار تالارها از پارچه های نفیس گل ابریشم و ابریشم و اطلس و تافته بافت فرانسه و انگلستان است. چراغ های آویز"لوسترها"ساخت ایتالیا,فرانسه و چكسلواكی روشنایی بخش تالارهای وسیع این كاخ می باشند.كه بزرگترینشان 108 شاخه است سه چهلچراغی كه تالار سفره خانه طبقه اول را روشن می كنند از زیباترین لوسترهای ساخت بوهم"چكسلواكی"با آویزهای كریستال رنگارنگ به شكل میوه است. ظروف غذاخوری این كاخ,چینی های ساخت كارخانه رزنتال آلمان(غربی)با نشان سلطنتی و جام های كریستال تراش خورده ساخت كارخانه باكارای فرانسه به سفارش دربار پهلوی است.

http://www.sadmu.ir/Images/Topic/7118.jpg


از مجموعه های چشمگیر این كاخ چینی های كارخانه سور فرانسه است كه محصولات متنوع این كارگاه را با شیوه های گوناگون آن شامل می شود.زیباترین آنها چینی های سفید با تصاویر سبز و طلائی از ناپلئون بناپارت و نزدیكان وی است كه نقاشان معروف تصویر كرده اند.این مجموعه در گنجه های تالار تشریفات نگهداری می شود و مانند بیشتر آثار این كاخ از حراج های هنری فرانسه خریداری شده اند.

دو پرده ابریشم و حریر گلدوزی شده با نخ ابریشم,كار دست هنرمندان چین كه در تالار نشیمن طبقه اول قرار دارد مجموعه تزئینات داخلی این اتاق را كه به شیوه شینوازری-سبك تزئینی تقلید چین می باشد كامل كرده و جلوه بیشتری به آن داده است.میز تحریر متعلق به ماری آنتوانت ملكه معدوم فرانسه در انقلاب كبیر كه شخص فرح آن را از عتیقه فروشی های فرانسه خریداری نموده,بیانگر این حقیقت تاریخی است كه تصاحب كنندگان,دارندگان اصلی ثروت های دنیا نیستند.كاخ سفید نیز پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران در اختیار مالكان و وارثان اصلی و حقیقی آن-یعنی ملت قرار گرفت.ودر سال 1360 خورشیدی با نام كاخ موزه ملت پیش پای ملت گشوده شد.



موضوعات مرتبط: آشنایی با استان ها , تهران , دیدنی های ایران ,
آخرین مطالب